Van azonban egy fontos kulonbseg: az Adobe-hoz kell regisztralnod.
10 hasznos dolog weboldal fejlesztőknek
Írta: Tupacko | 2009. október 21. | kategóriák: (X)HTML, CSS, Speciális, WebÖsszegyűjtöttem néhány eszközt, ami szükséges lehet, de minden esetre megkönnyíti a weboldal fejlesztők és weboldal tulajdonosok dolgát. Röviden szó lesz böngésző független designolástól, logógeneráláson keresztül a legtöbb fejfájást okozó dolgokról.
BrowserShots
A BrowserShots online, ingyenes, szolgáltatás nagyon hasznos tud lenni. Képzeld csak el, hogy ha minden operációs rendszeren és böngészőn ki kellene próbáld, hogyan is mutat majd az épp fejlesztés alatt álló weboldalad. Te sem és a kliens sem örülne, hogyha egyes böngészők alatt szétcsússzanna az egész design és rondán mutatna. A BrowserShots megmutatja neked, hogy az adott weboldal miként is nézne ki a leggyakrabban használt böngészőkben, és nem csak!
W3C Validator
Ha már a weboldalak egységes kinézeténél tartunk, akkor érdemes megvizsgálni, hogy ha a weboldal forráskódja valid, standardoknak megfelelő. Persze nem minden néz egyformán ki, amiért valid. Tökéletes nincs. Viszont nagyban elősegíti a homogén kinézetet.
CSS alapértelmezés
A megfelelő, egyforma kinézetet könnyedén elérheted, hogyha a böngészők alapbeállításait megpróbálod a lehető legegységesebbre hozni. Ezt elérhet úgynevezett CSS reset állományokkal, kódrészletekkel is. Néhány nagy kedvenc: Yahoo CSS reset, a Meyer félre alapbeállítás, illetve egy egész CSS keretrendszer és reset gyűjtemény egyenesen a SmashingMagazine-tól.
Color Palette Generator
Mi sem okozhat nagyobb fejfájást, mint megtalálni az optimális színvilágot egy új designhoz. Legyen szó weboldalról vagy egyéb médiáról, a színpaletta generátor segít. Használata egyszerű és egyedi: tölts fel egy fotót és hagy dolgozni. Pillanatok alatt megmutatja, hogy melyek lennének az optimális színek egy harmonikus, jól mutató nyomtatványhoz vagy weboldalhoz!
Color Scheme Designer 3
Az előbbihez hasonló, brilliáns színskálákat generáló eszköz! Kiváló lehetőségeit használva bárkiból lehet színszakértő. Csak úgy áradnak a szebbnél szebb színek a színkerekekből.
GenFavIcon
Egy egyszerű, három lépéses, online alkalmazás, ami segít pillanatok alatt elkészíteni weboldalunk faviconját. Töltsd fel az erre szánt képet, alakítsd, méretezd, vágd, stb. Majd töltsd le a végeredményt. Lehetőséged van egy előnézetet is megtekinteni, így bizots az eredmény.
Font Browser
Egy nagyszerű alkalmazás, hogy megtekintsd a számítógépeden lévő betűtípusokat használat közben. Válassz típust, méretet, próbaszöveget és máris látod, hogyan nézd ki: valós időben.
Font Tester
Hasonló, viszont sokkal több lehetőséggel bíró alkalmazás. Lehetőséget nyújt rengeteg CSS beállítás grafikus beállításához és ha tetszik a végeredmény, CSS kódot is generál.
TypeTester
A TypeTestert már alaposabban megvizsgáltam egy régebbi bejegyzésben. Talán az egyik legprofibb, ingyenes, online betűtípus választó. Választhatsz Linux, Mac és Windows alap fontok közül, CSS tulajdonságokat állíthatsz be, stb.
CSS támogatottság
Nem utolsó sorban, ha már weboldal készítésnél és formázásnál tartunk, akkor mindenképpen jól jöhet a támogatott CSS trükkök listája.
@Tupacko: Hát, attól még, hogy több ember használja rosszul mint helyesen (az interneten legalábbis), nem lesz ez a megfelelő alak. Nézz csak utána bármilyen nyelvtankönyvben, vagy ellenőriztesd valamilyen helyesírás ellenőrző programmal, de az bizony *betűtípus* 🙂 Nem mintha túl lényeges lenne, bár azért szerintem viszonylag fontos.
Ez a W3C Validator nevű oldal teljesen jó html tagokat is rossznak vesz… Akkor az most hogyan javítsam ki?
A validátor tökéletes – a html-nek különféle verziói vannak, és nem minden változat támogatja az összes tag-et, és ez így van helyén. Ajánlott olvasmány: HTML verziók, HTML DTD. Az utóbbi megoldás is egyben a problémára.
Az első (BrowserShots) mellé vagy inkább helyett ajánlanám az Adobe BrowserLab-ot (https://browserlab.adobe.com), jóval gyorsabb és sokkal okosabb.